Co dokáže pozitivní energie

Co dokáže pozitivní energie? Jak jít životem, zachovávat si optimismus a přitahovat k sobě lidi stejně naladěné?

 

Je jenom na vás, jestli budete po světě chodit s kyselou tváří a černými myšlenkami, anebo se budete na svět a hlavně na lidi kolem sebe usmívat a dávat jim najevo, že je rádi vidíte.

 

Že nemáte vždycky náladu? Nevadí, to se občas stává každému. Jak říká stará moudrost, nejde o to, aby vám nelétali nad hlavou ptáci starostí a smutku, ale o to, aby si nad vaší hlavou nevybudovali hnízdo. Starosti přicházejí a odcházejí, je důležité se v nich neutopit.

 

Obklopujte se pozitivními lidmi

Ať potkáte lidi kdekoli, s pozitivním přístupem jde vše rychleji. A když nastanou komplikace, většinou se rychle vytrácí nebo se dají vyřešit mnohem snáz.

 

Zkuste ve sportu postavit proti sobě tým bručounů a tým optimistů. Rozdíl uvidíte okamžitě. Ve kterém týmu byste raději byli? Myslím, že se ani nemusím ptát. Energie je mocná čarodějka. Když lidi pracují ve skupině, kde jsou optimisté, síla se násobí a každý z jedinců dosahuje lepších výsledků a má z nich radost. Bručouni, i kdyby vyhráli, si stejně něco najdou: proč mohli být lepší, kdo udělal jakou chybu. A ani nakonec nebudou mít z vítězství radost.

 

Když se cítíme pod psa

Někdy se nám stane, že zrovna neoplýváme radostí, nemáme na nic chuť, raději bychom se zavřeli doma, pustili smutnou písničku a utápěli se ve vlastní strasti. Zkuste místo toho vyrazit s přáteli, kteří se cítí dobře, jsou veselí a vyprávějí příjemné historky. I když vy žádné zrovna nemáte, jim to určitě vadit nebude. Zakrátko zjistíte, že se usmíváte a je vám líp. Prostě jste se nakazili optimismem.

 

Pokud se stane, že nemají čas jít s vámi ven, alespoň si s nimi chvíli povídejte po telefonu. Určitě vám hned nezavěsí a vy se i na dálku můžete posílit tak, abyste s vlastním negativismem mohli něco dělat.

 

Anebo zapomeňte na chvíli své povinnosti a jděte dělat něco, co vás opravdu baví. Pusťte si pěkný film, jděte na procházku nebo poslouchejte hudbu. Prostě na sebe buďte hodní.

 

I radost ze života si musíte hlídat

Buďte opatrní na to, s kým se vídáte. V případě, kdy vy jediní máte pozitivní energii a často se scházíte s lidmi, kteří jsou negativisté, jen nadávají a stěžují si, brzy zjistíte, že jste pozitivní náladu někde poztráceli. Ba dokonce se vám začnou dít podobné věci, jako ostatním nerudům. Nezbývá, než okamžitě přerušit kontakty, alespoň do doby, než se oni srovnají a budou trochu naladěni na stejnou vlnu.

 

S úsměvem se rychleji seznámíte

Už se vám někdy stalo, že se necítíte ve své kůži, v oblečení si připadáte jak v pytli a všude jste jak neviditelná? Stejně vás vnímají i lidé kolem. Oblečte si něco příjemného, uvolněte se a vypněte proud negativních myšlenek. Vžijte se na jeden den do toho, že jste krásná, štíhlá, cítíte se skvěle, chlapům se líbíte. Když nejde všechno najednou, vyberte si alespoň něco. Uvidíte, jaký účinek bude váš přístup mít.

 

Myslete na to, že s unuděnou a otrávenou bytostí se chce seznámit nejspíš jen člověk stejného ražení. Když se mračíte a nemáte dobrý den, ostatní se chovají stejně a mohou se s vámi i pohádat. Pak ani nevíte, jak se věci seběhly. Na druhý den vstanete s optimismem a vše je jinak.

 

Jací jsme, se odráží i do lidí okolo nás. Takže usmívejte se a žijte.

 

Nepodléhejte kritice kolegů

Jste optimističtí, máte rádi svou práci, ale ve vašem týmu nebo v kanceláři máte samé pesimisty? Může se vám stát, že přijdete do práce s úsměvem a všechno se vám daří, ale kolegové to kritizují. Máte dojem, že jsou na vás až alergičtí. Chyba nemusí být ve vás, i když vám to mohou vnucovat každý den.

 

Oni jen prostě nechtějí něco udělat sami se sebou a raději budou hledat chyby na ostatních. Nenechte se zlomit, a pokud to bude mít delší trvání, přemýšlejte o změně práce, aby se vám nestalo, že po nějakém čase sklouznete tam, kde jsou oni.

 

Příběh

Ukončila jsem po dlouhé době práci s tím, že si chci život vychutnávat, nebýt stále ve stresu a přepracovaná. Toužila jsem po změně. Nastoupila jsem jinam, mezi příjemné lidi. Jen šéfová byla jeden den tak a druhý den naopak. Za krátký čas už byla jen negativní a vše jí vadilo. Byl to pro mě dost nepříjemný pocit přijít do kanceláře a i přes to, že jsem měla výbornou náladu, cítila jsem se s ní stísněně. Její poznámky, ty se stále jen usmíváš, ty jsi taková moc spokojená, mi začaly vadit. Pak přišly telefonáty, jak je vše špatně a ne podle jejích představ. I když jsem ve svém oboru velmi dobrá, začala jsem ztrácet sebevědomí a optimismus a chuť do práce byly ta tam. Rozhodla jsem se skončit. Pak jsem si musela dát měsíc volno, abych se vzpamatovala a vrátila do své kůže. Na to mi přišla nabídka, která se nedala odmítnout. Teď jsem mezi prima lidmi, jsme naladění na stejnou vlnu. Jsem sama sebou a do práce chodím ráda.

 

Keep smiling po česku

Potkala jste někdy člověka, který se stále usmíval jak měsíček, vše bylo krásné a úžasné, nic mu nevadilo, měl náruč dokořán a jeho americký úsměv nikdy nemizel? Možná si přečetl knížky a podle nich praktikuje pozitivní myšlení. Bohužel i tato metoda má stinné stránky. Jestli jste zatoužili být také takoví, zastavte se a zhluboka dýchejte. Je dobré být pozitivní, ale ještě důležité je zůstat sami sebou. Jen v tom je dokonalost.

 

Nemusíte mít stále dobrou náladu. Můžete být naštvaní. Můžete cítit cokoliv. Je to lepší než si na něco hrát. Pravda pak ve stresu stejně vytryskne a okolí se diví, kde se v tom úžasném optimistovi berou tak negativní reakce. Jsou v něm jako v každém, jen dlouhým potlačováním vyrostly do nepříjemných rozměrů a musely ven. A u toho určitě být nechcete.

Další články

cesta ohně s josefem formánkem

Cesta ohně s Josefem Formánkem

Čtyřdenní seminář „Cesta ohně“ Vám nabízí mnoho silných zážitků – mezi jinými: rituál indiánské potní chýše, chůze po střepech a přechod přes žhavé uhlí i autorské čtení, promítání a povídání

číst více >>